İstanbul’da Bilgisayar Mühendisliği Çalıştayı, 19 Kasım 2011’de

Türkiye’de mühendislerin mesleki örgütlenmeleri meslek odalarıyla yürüyor. Bu odaların çatı örgütü olan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne(TMMOB) bağlı 23 tane meslek odası bulunuyor. Bunlardan iç mimarların, mimarların, peyzaj mimarlarının ve şehir plancılarının odalarını çıkarırsak; 19 farklı mühendislik dalının kendi adıyla odası bulunuyor. Kendi meslek dallarının adıyla odaları bulunmayan mühendisler ise çalışma alanı yakın olan bir mühendislik dalının odasına üye olmak durumundalar. Örneğin endüstri mühendisleri Makina Mühendisleri Odası’na, bilgisayar mühendisleri de Elektrik Mühendisleri Odası’na üye olabiliyorlar.

Geçmişte, çeşitli dönemlerde artan çalışmalarla bazı bilgisayar mühendisleri bir “Bilgisayar Mühendisleri Odası” kurabilmek için çaba gösterdiyseler de, bu çabalar başarıya ulaşamadı. Bunlar yakından tanık olduğum süreçler değil tabii. Ancak son üçüne katıldığım(2009-2010-2011(hani Richard Stallman da oradaydı)) ve sonuncusunu Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlediğimiz(8 ay geçti hâlâ bir blog yazısı yazamadım bununla ilgili) Bilgisayar Mühendisleri Öğrencileri Kongresi’nde(BİLMÖK) de konu sıkça gündeme geldiği için biraz aşinayım. Önümüzdeki BİLMÖK’te ise belki de yepyeni gelişmeler konuşulabilir.

Elektrik Mühendisleri Odası’nda(EMO) örgütlenen bilgisayar mühendisleri, çalışmalarını Bilgisayar Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonu(BM-MDK) adındaki komisyonlarla yürütüyorlar. EMO Ankara Şubesi’ndeki BM-MDK, 15 Ekim 2011’de bir “Bilgisayar Mühendisliği Çalıştayı” düzenlemişti[1]. Aynı gün Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlediğimiz Özgür Web Teknolojileri Günleri[2] sebebiyle Ankara’daki çalıştaya katılamamıştım. Bu kez EMO İstanbul Şubesi’ndeki komisyon, aynı isimle İstanbul’da bir çalıştay düzenliyor. 19 Kasım 2011 Cumartesi günü İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek çalıştayda da, kurulması amaçlanan “Bilgisayar Mühendisleri Odası” esas konu olacak gibi görünüyor.

19 Kasım 2011 Bilgisayar Mühendisliği Çalıştayı afişi

Bu çalıştaylar için hazırlanmış olan “Bilgisayar Mühendisleri Odası Kuruluş Raporu”nu[3] birkaç hafta önce okuma şansı bulmuştum. Raporda, kaba bir özetle, Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın neden kurulması gerektiği, kurulması planlanan odanın ne gibi görevler/sorumluluklar üstlenmesi ve hangi ilkeleri benimsemesi gerektiği gibi konular ele alınmış. Bu konuların çalıştayda da tartışılacağını tahmin ediyorum.

İlgili raporda gözlerimin ilk aradığı şey “özgür yazılım” sözcükleri oldu tabii. Beklentim boşa çıkmadı, özgür yazılımlara önem verilmesine dair ifadeler geçiyor. Ancak bu ifadelerin yeterli olduğunu düşünmüyorum. 30 sayfalık raporda “özgür yazılım” ifadesinin sadece 2 kez geçiyor olması bu düşüncemi destekliyor sanırım. Ülkenin bilişim politikalarında söz sahibi olma amacı olan bir meslek odası özgür yazılımlar konusunda daha çok söz söylemeli ve daha benimseyici olmalı. Hem diğer konulardaki tartışmaları takip edebilmek, hem de bu konuda birkaç söz söyleyebilmek için bu çalıştaya katılmak mantıklı görünüyor. Ne de olsa tüm bilgisayar mühendisleri ve bilgisayar mühendisliği öğrencileri davetli[4].

adil

[1] http://www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=87254&tipi=2&sube=14

[2] http://www.ozgurwebgunleri.org.tr/2011/

[3] http://bmo.org.tr/2011/11/11/bilgisayar-muhendisleri-odasi-kurulus-raporu-yayinlandi/

[4] http://bmo.org.tr/2011/11/11/istanbulda-bilgisayar-muhendisligi-calistayi/

Reklamlar

Etiketler: , , , ,

2 Yanıt to “İstanbul’da Bilgisayar Mühendisliği Çalıştayı, 19 Kasım 2011’de”

 1. electrocoder Says:

  güzel bir gelişme.

 2. memet harun özer Says:

  Adil merhaba,
  Blogunda mesleğimizle ilgili son dönemdeki en ciddi gelişme diyebileceğimiz Bilgisayar Mühendisleri Odası kuruluş çalışmalarını paylaştığın için teşekkür ederim. Ama daha önemlisi o ortak emeğe katkı sunma çaban.
  Ne demek mi istiyorum? Açıklamaya çalışayım:
  Ben Memet Harun Özer. EMO Ankara Şubesinde Bilgisayar Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonu içerisinde odalaşma çabalarına elinden geldiğince katkı sunmaya çalışan bir Bilgisayar Mühendisiyim. Sıfat ararsan o komisyonun başkanıyım ama bütün bunlardan daha önemlisi ben Ücretli Çalışan bir Bilgisayar Mühendisiyim.
  Eleştirdiğin rapora ben de nacizane katkı sunmaya çalıştım süreç içerisinde. Özgür Yazılım ile ilgili konulara da değinmeye çalıştım. Ve seninde gözlediğin gibi ancak değinebildim… Bundan çok daha fazlasını yapmak gerek bunun farkındayım.
  Bu raporu kaleme almamız, konular üzerinde mutabık kalmamız birkaç ay aldı. Ancak yine hemen yayınlamadık belirli bir dönem tartışmaya açtık. Bu süreçte genelde Emo içerisinde çalışma yürüten arkadaşlardan eleştiriler aldık. Elimizden geldiğince o eleştirileri cevaplamaya, haklı ise eleştiriler doğrultusunda rapora eklemeler yapmaya çalıştık.
  Senin eleştirilerin son derece doğru ve benim de katıldığım düşünceler. Kendi adıma şimdi düşünüyorum, demek ki değinmek yetmiyormuş. Daha detaylı irdelemek ve çözüm üretmek gerekiyormuş.
  Elindeki rapor kesinlikle bir nihai metin, sonlandırılmış bir çalışma değil. Onu versiyon 1 olarak düşünelim. Bunu geliştirmek, detaylandırmak, eksik bırakılanları tamamlamak bizlerin ellerinde. Yeni eklemeler oldukça raporun yeni versiyonları basılabilir. bizlerin bu rapordaki amacı bir tartışma ortamı yaratabilmek ve eksiklerin üzerine gitmekti zaten.
  Ancak bu tek başına bir rapora yüklenebilecek bir görev de değil. Gerekiyorsa sadece bu iş ile ilgilenen bir komisyon ya da çalışma grubu oluşturulmalı, onların sadece bu konu özelindeki raporu belki de tüm ülke ile paylaşılmalı.
  Senin de göreceğin üzere bunu yapabilmek için senin ve senin gibi düşünen arkadaşların bu sürece destek vermeleri yani işin mutfağında olmaları gerek.
  Değerli Dostum,
  E-postamı özellikle paylaşıyorum seninle. Konu hakkında görüşmek, birlikte üretmek isterim.
  Yapıcı eleştirin için teşekkür ederim.
  Umarım yollarımız bir yerlerde kesişir, tanışma fırsatı yakalarız…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: